Şirket kurmadan eticaret yapılır mı?

image
image
image
image
image
image

Şirket kurmadan eticaret yapılır mı?

Şirket açmadan internetten satış nasıl yapılır? şirketim yok e-ticaret yapabilir miyim? gibi bir takım sorular tarafımıza sıklıkla gelmekteydi, bizde bu konuyu aydınlatmak istedik.Günümüzde çok yaygın olan elektronik ticaret kısa adıyla eticaret her geçen gün daha da artmakta ve gelişmektedir.

Mevcut işinden memnun olmayanlar, ek iş arayanlar, emekliler,ev hanımları ve genç kardeşlerimiz evlerinin bir bölümünü depo yaparak veya dropshipping ile ihtiyacı olan ürünü tedarik ederek internetten ürün satmaya başladılar.Genel olarak satıcıların yasal sorumlulukları ve türk vergi kanunlarından pek haberi yok.Aslına bakıldığında internetten bir şey satmanın cadde önü bir dükkandan satış yapmaktan farkı yoktur.Bir gelir elde ediyorsak bunu faturalandırmalı ve beyan etmeliyiz aksi takdir de başımız derde girebilir.

Peki fişsiz faturasız ürün satarsanız ve maliye tarafından tespit edilirsek ne ile karşılaşırsınız ondan bahsedelim.Öncelikle sıkı bir denetime girersiniz ve geçmiş satışlarınız kontrol edilir geçmişten bu yana satış başı ceza alırsınız.2019 yılı itibari ile ceza bedeli 290 TL’dir.Minimum 100 satış yaptığımızı varsayarsak 29000 tl ödersiniz.

N11, gittigidiyor, Hepsiburada gibi Pazar yerlerindeki satıcılar sıkı denetimde olmakla beraber, kargo şirketleride sürekli kontrol altındadır.Sürekli kargo gönderimi yapan şahıslar maliye tarafından tespit edilip paket içeriğine bakılmaktadır ve bu kişilere sürpriz ziyaretler gerçekleştirdiklerini sizinle paylaşmak isteriz.Yani ben kendi hesaplarımla instagramdan, facebooktan satıyorum beni bulamazlar diye düşünmeyin, buluyorlar.Kendi sitenizden yapılan satışlarıda 2017 yılında aktif olan etbis sisteminden tespit edebilmekteler.Zaten çoğu sanal pos firması, şirketi olmayan şahısların sitelerine, sanal pos kurmazlar.

İnternetten satış yapmanız için şahıs şirketi de olsa bir şirket sahibi olmalı ve vergi mükellefi olmalısınız aksi takdir de bu ticaretten karlı değil, zararlı çıkarsınız.2019 yılı itibari ile şahış şirketi kurmanın maliyeti 2000 tl civarıdır.Ayrıca her ay muhasebecinize en az 300 tl hizmet bedeli, fatura kağıt baskı giderleri, kdv ve gelir vergilerini gider hanesine yazmanız gerekecektir.

Tabi ben vergi mükellefi olmak istemiyorum ama internetten satış yapmak istiyorum derseniz bir yolu yok değil.Ekolayticaret  sitenizi kurar, istediğiniz kategoride ürünleri yükler.Satış sonrası ürünlerin paketlemesi, faturalandırmasını ve satış sonrası desteğini sağlar.Sizlerde bayimiz olmak isterseniz başvuru yap butonuna tıklayabilir,  bir gün içinde satışa başlayabilirsiniz.

Ekolay Ticaret Ekibi

Aslında hayatın en güzel anı; her şeyden vazgeçtiğinde, seni hayata bağlayan birinin olduğunu düşündüğün andır..

Balzac

1 Yorum:

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık

Yorum Bırak

Eposta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. *

Mail listemize kaydolun

Sınırlı sayıda sunduğumuz fırsatlardan haberdar olmak için